Promocje
MK A15 Sarracenia Alata var. ornata
MK A15 Sarracenia Alata var. ornata

28,79 zł

Cena regularna: 35,99 zł

Najniższa cena: 31,99 zł
MK A50 Sarracenia Alata var. alata
MK A50 Sarracenia Alata var. alata

25,59 zł

Cena regularna: 31,99 zł

Najniższa cena: 31,99 zł
MK O14 Sarracenia Oreophila Walker clone (EB 2004)
MK O14 Sarracenia Oreophila Walker clone (EB 2004)

28,79 zł

Cena regularna: 35,99 zł

Najniższa cena: 35,99 zł
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Opisy hodowli

Dionaea muscipula czyli muchołówka amerykańska

Sarracenia czyli Kapturnica

Darlingtonia Kalifornijska 

Muchołówki, Kapturnice oraz Darlingtonie mogą być hodowane w domowym terrarium, wiwarium czy przyokiennej szklarence które powinny by dobrze wentylowane, okazuje sie że roślinki rosną świetnie również na parapecie okiennym i jest im tam dobrze. Muchołówka, Kapturnica i Darlingtonia uznawane są za jedne z bardziej wytrzymałych w uprawie roślin mięsożernych. Pierwszy raz roślina zakwita dopiero po kilku latach. Wytwarzanie kwiatów to dla rośliny znaczny wysiłek dlatego też zaleca się usuwanie kwiatów.

 

Do częściej popełnianych błędów w uprawie muchołówki, kapturnicy i darlingtoni należy zaliczyć nieodpowiednie (zbyt słabe) światło, niewłaściwy odczyn gleby, a nawet przekarmianie rośliny (zmęczenie zbyt częstym zamykaniem pułapek muchołówek); okazuje się że 1 mucha na miesiąc w zupełności wystarczy. Dokarmianie nie jest jednak wymagana - do wzrostu wystarcza zwykła fotosynteza.

 

Oto jakich wskazówek należy przestrzegać przy wysiewaniu nasion tych trzech gatunków :

 

Nasionka wysiewamy w małej doniczce (może to być np. pojemnik po jogurcie oczywiście z wydrążonymi dziurkami od spodu, w celu zapewnienia dobrej drożności wody).

Przed wysianiem dobrze jest doniczkę z torfem wcześniej już wstawić do wody żeby torf zwilżał, następnie kładziemy nasionka bezpośrednio na wilgotny torf  na wierzch – nie wbijamy i nie przysypujemy, zapewniamy w ten sposób wilgoć od spodu i dostęp światła z góry. Teraz można delikatnie zwilżyć całość wodą destylowaną, deszczówką bądź wodą z filtra RO.

Pamiętaj -  nie wbijamy nasionek i nie przysypujemy torfem.

 

Pierwszy proces kiełkowania to stratyfikacja (można go pominąć ale kiełkowanie w zależności od gatunku może być dłuższe i gorsze).

Doniczkę na okres od 3 do 6 tygodni umieszczamy w miejscu z temperaturą 0-10°C , najlepiej jasna piwniczka, może też być dwór jeśli temperatura odpowiada lub też w lodówce na dolnej półce. Oczywiście doniczkę stawiamy na podstawce z wodą destylowaną, dzeszczówką lub z filtra RO. Utrzymujemy jej stały poziom tak aby torf był cały czas mocno wilgotny. Całość można włożyć dodatkowo do małego woreczka foliowego nie całkiem szczelnego, żeby uniknąć całkowitego odparowania wody – lodówka osusza !!!. Gdyby na podłożu pojawił się biały nalot (pleśń itp.), należy je spryskać np. Topsinem o najniższej dawce.

Po stratyfikacji umieszczamy doniczkę z nasionkami w ciepłym miejscu (o temperaturze 15-25C) i dużej ilości światła, najlepiej parapet z dużą ilością słońca. Zapewniamy w ten sposób odpowiedni szok nasionom i dajemy impuls do wzrostu.

Pierwsze siewki w zależności od gatunku powinny wykiełkować po 2-5 tygodniach (ale mogą kiełkować znacznie dłużej), wszystko zależy od ilości słońca i światła (w mało słoneczne dni warto nasionka doświetlić świetlówką lub lampką). Im więcej światła tym lepiej, dodatkowo przez pierwsze dni należy utrzymać dużą wilgotność, poprzez przykrycie doniczki kawałkiem np. przeźroczystej folii (należy tylko pamiętać aby w folii zrobić małe dziurki np. igłą, tak aby zachodził proces wymiany powietrza, w przeciwnym wypadku możemy nasionka ugotować lub po prostu zgniją. Jeżeli chcemy pielęgnować rośliny zgodnie z naturą, najlepszym okresem na wysiew będzie koniec zimy. Oczywiście nasiona bez problemu wykiełkują nawet w lato.

 

Jedną z zasad dobrego wzrostu jest utrzymywanie stałej wilgotności torfu.

 

Na co zwrócić uwagę gdy nasionka wykiełkują :

 

Muchołówki, Kapturnice i Darlingtonie świetnie rosną w pełnym słońcu. W hodowli domowej stawiamy je na południowym lub wschodnim oknie (można stworzyć terrarium dla roślinek i podświetlać je w pochmurny dzień świetlówką, taką np. którą można kupić w sklepie akwarystycznym, SunGlo, FloraGlo itp.). Ubarwienie rośliny zależy od ilości światła jakie dostanie nasza roślina. Gdy światła jest zbyt mało, liście stają się zielone, cienkie - często zdeformowane, mniej skutecznie chwytają owady.

 

Podlewamy roślinkę przez podsiąkanie, czyli lejąc wodę do podstawki (woda w podstawce powinna być utrzymana na pewnym poziomie nie większym niż 2,5cm). W zimę ograniczamy podlewanie, ale podłoże musi być stale, lekko wilgotne. Najlepszą wodą jest destylowana, deszczówka lub woda z filtra RO. Rośliny te nie są wrażliwe na spadki lub wzrost wilgotności powietrza. Nie spryskujemy.

 

Opiekujemy się roślinką przesadzając ją raz na 2-3 lata, na wiosnę, w celu wymiany podłoża lub wymiany doniczki na większą. Ważne jest to aby na bieżąco usuwać czerniejące  lub martwe usychające liście. Nie nawozimy roślin gdyż najlepszym nawozem jest zdobywane pożywienie. W czasie braku owadów i zimą roślina będzie żyła, tak jak każda, dzięki procesowi fotosyntezy (jeden owad na miesiąc jest wystarczającą dawką).

 

Zimowanie muchołówek i kapturnic - Stan spoczynku - czernienie i usychaniee liści.

Uwaga : muchołówki i kapturnice w okresie zimowym jeśli poczują chłodniejsza temperaturę wchodzą w stan spoczynku. Liście zaczynają czernieć i usychać - jest to naturalny proces i nie ma się czym martwić roślina nadal jest żywa, z nastaniem wiosny ponownie zacznie bujnie rosnąć. Jeśli nie chcemy wprowadzać rośliny w stan spoczynku należy ja trzymać w okresie zimowym w temperaturze powyżej 15 stopni C. Zapewni to ciągły wzrost rośliny, oczywiście liście nie będą tak ładnie wybarwione jak latem (brak słońca).

Więcej zagadnień dotyczących stanu spoczynku w artykule :

 

http://www.heldros.pl/pl/n/1

 

Życzę powodzenia w hodowli !!!!!!!

 

 

Dzbanecznik

 

Dzbanecznik to jedna z roślin owadozernych która lubi podwyższoną wilgotność, dlatego najlepszym miejscem na uprawę jest terrarium lub miejsce gdzie wilgotność jest najwyższa w domu tzn. kuchnia lub łazienka. Roślina będzie oczywiście rosła i w normalnych warunkach ale brak odpowiedniej wilgotności będzie powodować usychanie dzbanów i nie wytwarzanie się nowych - będą rosły tylko liście.

Podlewamy dzbanecznika często ale nie lubi stać cały czas w podstawce z wodą, dobrze od czasu przesuszyć podstawek. Dzbanecznik nie lubi pełnego słońca dlatego najlepsze miejsce dla niego to takie w którym panuje rozproszone światło. Reszta warunków uprawy jest taka sama jak dla muchołówek i kapturnic.

 

Życzę powodzenia w hodowli !!!!!!!

 

Drosera czyli Rosiczka

 

Rosiczki mogą być hodowane w domowym terrarium, wiwarium czy przyokiennej szklarence które powinny by dobrze wentylowane, okazuje sie że roślinki rosną świetnie również na parapecie okiennym i jest im tam dobrze. Rosiczki kwitną przepięknie ukazując dość liczny kwiatostan.

 

Do częściej popełnianych błędów w uprawie rosiczek należy zaliczyć nieodpowiednie (zbyt słabe) światło, niewłaściwy odczyn gleby, a nawet przekarmianie rośliny : okazuje się że 1 mucha na miesiąc w zupełności wystarczy.

 

Oto jakich wskazówek należy przestrzegać przy wysiewaniu nasion  :

 

Nasionka wysiewamy w małej doniczce (może to być np. pojemnik po jogurcie oczywiście z wydrążonymi dziurkami od spodu, w celu zapewnienia dobrej drożności wody).

Przed wysianiem dobrze jest doniczkę z torfem wcześniej już wstawić do wody żeby torf zwilżał, następnie kładziemy nasionka bezpośrednio na wilgotny torf  na wierzch – nie wbijamy i nie przysypujemy, zapewniamy w ten sposób wilgoć od spodu i dostęp światła z góry. Używamy wody destylowanej, deszczówki bądź wody z filtra RO.

Pamiętaj -  nie wbijamy nasionek i nie przysypujemy torfem.

 

Gdyby na podłożu pojawił się biały nalot (pleśń itp.), należy je spryskać Topsinem o najniższej dawce, ale ostrożnie aby nie wypłukać nasion.

Doniczkę z nasionkami umieszczamy w ciepłym miejscu (o temperaturze 15-25C) i dużej ilości światła, najlepiej parapet z dużą ilością słońca. Pierwsze siewki powinny wykiełkować po około 3-5 tygodniach (ale mogą kiełkować nawet i 2-3 miesiące i dłużej), wszystko zależy od ilości słońca i światła (w mało słoneczne dni warto nasionka doświetlić świetlówką lub lampką). Im więcej światła tym lepiej, dodatkowo należy utrzymać dużą wilgotność, poprzez przykrycie w pierwszych dniach doniczki kawałkiem np. przeźroczystej folii (należy tylko pamiętać aby w folii zrobić małe dziurki np. igłą, tak aby zachodził proces wymiany powietrza, w przeciwnym wypadku możemy nasionka ugotować lub po prostu zgniją).

 

Jedną z zasad dobrego wzrostu jest utrzymywanie stałej wilgotności torfu.

 

Na co zwrócić uwagę gdy nasionka wykiełkują :

 

Rosiczki świetnie rosną w pełnym słońcu. W hodowli domowej stawiamy je na południowym lub wschodnim oknie (można stworzyć terrarium dla roślinek i podświetlać je w pochmurny dzień świetlówką, taką np. którą można kupić w sklepie akwarystycznym, SunGlo, FloraGlo itp.). Ubarwienie rośliny zależy od ilości światła jakie dostanie nasza roślina. Gdy światła jest zbyt mało, liście stają się zielone, kropelki zanikają i mniej skutecznie chwytają owady.

 

Podlewamy roślinkę przez podsiąkanie, czyli lejąc wodę do podstawki (woda w podstawce powinna być utrzymana na pewnym poziomie nie większym niż 2,5cm). Najlepszą wodą jest destylowana, deszczówka lub woda z filtra RO. Rośliny te nie są wrażliwe na spadki lub wzrost wilgotności powietrza. Nie spryskujemy.

 

Nie nawozimy roślin gdyż najlepszym nawozem jest zdobywane pożywienie. W czasie braku owadów i zimą roślina będzie żyła, tak jak każda, dzięki procesowi fotosyntezy (jeden owad na miesiąc jest wystarczającą dawką).

 

Życzę powodzenia w hodowli !!!!!!!

 

Mimoza Wstydliwa (Pudica)

 

Otrzymane nasiona moczymy w wodzie przez 12 godzin. Otrzymane podłoże wsypujemy do małej doniczki i zwilżamy.

Jeśli nie zakupiliście Państwo podłoża, proszę użyć ziemi do kwiatów wymieszanej z perlitem lub innym materiałem spulchniającym i napowietrzającym.

Nasiona po namoczeniu sadzimy do przygotowanego podłoża na głębokość 1cm i zasypujemy. Całość jeszcze raz podlewany od góry.

Nasiona kiełkują w ciepłych warunkach około 2-4 tygodni. Po pojawieniu się kiełków warto zapewnić małym siewkom podwyższoną wilgotność nakrywając doniczkę przeźroczystym kubeczkiem z dziurkami. Mimoza nie lubi pełnego słońca, najlepsze stanowisko to wschodnie lub zachodnie. Roślinki podlewamy regularnie utrzymując podłoże stale lekko wilgotne.

 

Życzę powodzenia w hodowli !!!!!!!

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl